5 מוזיאונים קטנים ששווים ביקור בגליל העליון

06 בספט׳ 2020

הגליל העליון מלא בנופים מרהיבים, אך גם בארכיאולוגיה מרתקת ובסיפורים מעוררי השראה אודות ראשית ההתיישבות בארץ. אם אתם מתכננים חופשה משפחתית בגליל העליון, כדאי לכם להכיר כמה מוזיאונים קטנים אך מרתקים, ששווה לשלב אותם במהלך הטיול שלכם. במאמר הבא נציג בפניכם כמה מהמוזיאונים הטובים ביותר בגליל העליון.
אבל, לפני שאתם מתחילים בתכנון המסלול שלכם, מומלץ לבדוק היכן תעבירו את הלילה. בגליל העליון קיימים שפע של וילות נופש מפנקות, שבהן תוכלו ללון. וילת נופש בגליל העליון תאפשר לכם ליהנות מהשקט של הגליל, מפרטיות מוחלטת ומכל מה שאתם צריכים בשביל החופשה המושלמת.

ועכשיו, הנה לכם חמישה מוזיאונים קטנים ששווים ביקור בגליל העליון:

בית השומר:
מוזיאון בית השומר מספר אודות ארגון "השומר", שקם בשנת 1909 ופעל להגנת היישוב היהודי בארץ ישראל. בהמשך, "השומר" התפתח להיות צבא ההגנה לישראל. המוזיאון הקטן הזה שוכן על צלע הר ומשקיף לעבר הנוף המרהיב של עמק החולה, הרי נפתלי, החרמון ורמת הגולן. התצוגה עצמה כוללת תצלומים, פסלים, מיצגים אור-קוליים וקטעי סרטים מהתקופה. כשתעברו בין חדרי התצוגה השונים תוכלו ללמוד לא רק על הפן הצבאי של "השומר", אלא גם על הפן ההתיישבותי והפן המשפחתי של אלו שהיו חברים בו. דגש מיוחד ניתן גם לנשים שהיו חברות בארגון "השומר", שנאבקו על מעמדן השוויוני ולקחו חלק משמעותי בפעילות הארגון. לא הרחק ממוזיאון בית השומר תוכלו למצוא גם את בית הקברות של "השומר", שבו קבורים מרבית מחברי הארגון, וכן את פסל האריה השואג, שמנציח את זכרם של שמונה מהרוגי תל חי. 
שעות הפתיחה: ימים ראשון עד חמישי בין השעות 8:30-16:00. בימי שישי וערבי חג יש לתאם את הביקור מראש. המוזיאון סגור בשבת.
טלפון לבירורים: 04-6941565.
המחיר: מבוגר- 20 ₪, נוער (5-18) – 15 ₪, אזרח ותיק/גמלאי צה"ל – 15 ₪, נכה ביטוח לאומי ופעולות איבה – 10 ₪. הכניסה ללא תשלום עבור בני משפחות שכולות.
בית השומר נמצא בקיבוץ כפר גלעדי.

חצר תל חי:
לא הרחק מכפר גלעדי נמצאת חצר תל חי, החצר ההיסטורית המשוחזרת, שבה התרחש אחד מהקרבות המפורסמים ביותר בארצנו – קרב תל חי. הקרב התקיים בי"א באדר 1920 והסתיים במותם של שישה מהיהודים שחיו בחצר, ביניהם יוסף טרומפלדור, שעל ערש דווי אמר: "טוב למות בעד ארצנו."  אבל, לחצר יש היסטוריה מרתקת, שקדמה למאורע המפורסם. בזמן סיור בחצר תלמדו מדוע היא הוקמה, תכירו את החלוצים שישבו בה ותשמעו על הקשיים והאתגרים שאיתם התמודדו בחיי היום-יום. יש גם אפשרות לתאם מגוון פעילויות אחרות, ביניהן טיול עששיות בחצר, סדנאות וסיור מודרך מהחצר אל פסל האריה השואג בכפר גלעדי. 
שעות הפתיחה: ימים ראשון עד חמישי בין השעות 9:00-15:00. יש לתאם את הביקור מראש.
טלפון לבירורים: 04-6951333 .
הכניסה בתשלום. המחיר משתנה בהתאם לאופי הפעילות. 
חצר תל חי נמצאת ליד מכללת תל חי, במרחק של כ-5 דקות נסיעה מקיבוץ כפר גלעדי. 

מוזיאון האדם הקדמון:
אם אתם מתעניינים בפרהיסטוריה, מוזיאון האדם הקדמון הוא ללא ספק מוזיאון שכדאי לכם לבקר. במוזיאון תמצאו מגוון ממצאים ארכאולוגיים, ששופכים אור על התקופה הפרהיסטורית בארץ ישראל. בין היתר, תראו כאן גולגולות אדם מתקופות שונות, אבני יד, וכלים שונים. אחד מהממצאים המרתקים ביותר הוא שלד של אישה, שנמצאה כשהיא קבורה לצד כלב. הקבורה של אדם לצד כלב מעידה על הקשר החזק ששרר בין השניים עוד מהתקופה הפרהיסטורית. זוהי הקבורה הקדומה ביותר של אדם עם כלב, שהתגלתה מהתקופה הנטופית. הביקור במוזיאון כולל סיור מודרך של צוות המקום.
המוזיאון נמצא על הנתיב של שביל ישראל, כך שאם אתם רוצים לשלב טיול על המקטע הראשון של שביל ישראל בזמן ביקורכם באזור, זה בהחלט אפשרי. 
שעות הפתיחה: ימים ראשון עד שישי בין השעות 10:00-13:30, שבת בין השעות 10:00-15:30. בימי חג וחול המועד השעות משתנות ומתרחבות, כך שכדאי לוודא את שעות הפתיחה בימים אלו.
טלפון לבירורים: 04-6954628.
המחיר: מבוגר – 25 ₪, ילד (5-13) – 20 ₪, אזרח ותיק – 12 ₪. 
מוזיאון האדם הקדמון נמצא בקיבוץ מעיין ברוך.

מוזיאון בית אוסישקין:
מוזיאון בית אוסישקין בקיבוץ דן הינו מוזיאון המשלב ועוסק בקשר שבין אדם וטבע בעמק החולה – נוף אדם. במוזיאון אוסף המציג את העושר של החי והצומח בעמק החולה ואצבע הגליל לפני ייבוש האגם והביצה (וגם היום). בשנת 2020 הוקמה במוזיאון תערוכה חדשה משולבת באמצעי המחשה ומוצגים בלעדיים העוסקת בהתיישבות בצפון עמק החולה -  מימי דן הקדומה ועד ימנו היום.  המוזיאון ממוקם במבנה יחודי מבחינה ארכיטקטונית שנבנה במיוחד עבורו בראשית שנות ה - 50 של המאה הקודמת. המוזיאון מוקף מדשאות ופלג מים מנחל הדן זורם בחצרו. זהו גם המקום שבו מתחיל שביל ישראל הנמתח מכאן ועד אילת ואתם מוזמנים לצאת ולצעוד את הצעד הראשון בשביל.
הביקור במוזיאון משולב בסרטונים ובפעילויות חוויתיות המותאמות לכל המשפחה.
שעות הפתיחה: ימים ראשון עד חמישי בין השעות 09:00-15:00 (כניסה אחרונה בשעה 14:00)
שישי – שבת – לקבוצות בתיאום מראש
טלפון לבירורים: 04-6941704 
המחיר: מבוגר – 25 ₪, ילד – 17 ₪ , אזרח ותיק – 12.5 ₪ 
מוזיאון בית אוסישקין נמצא בקיבוץ דן

מוזיאון בית אוסישקין
מוזיאון בית אוסישקין

 

מוזיאון בית אוסישקין בקיבוץ דן - פנים המוזיאון
מוזיאון בית אוסישקין בקיבוץ דן - פנים המוזיאון

מוזיאון חומה ומגדל בחניתה:
מוזיאון נוסף ששווה ביקור הוא מוזיאון חומה ומגדל בחניתה, שנמצא בגליל העליון המערבי. במוזיאון הקטן הזה תוכלו ללמוד את כל מה שאי פעם רציתם לדעת על יישובי חומה ומגדל. חניתה הוקמה במבצע חומה ומגדל הגדול ביותר בארץ ישראל, שכלל מספר עצום של מתנדבים ומשך אליו בעלי תפקידים בכירים ביישוב היהודי דאז. במוזיאון תוכלו למצוא שלל תצלומים מהתקופה, כלי עבודה, כלי נשק ומסמכים. מומלץ לפתוח את הביקור בצפייה בסרט המוקרן במקום, שמספר בצורה נהדרת את סיפור העלייה אל הקרקע. 
שעות הפתיחה: ימים ראשון עד חמישי בין השעות 9:00-14:00, שישי בין השעות 10:00-13:00. המוזיאון סגור בשבת.
טלפון לבירורים: 04-9859677.
המחיר: מבוגר – 20 ₪, ילד (מגיל 6) או אזרח ותיק – 15 ₪. 
מוזיאון חומה ומגדל נמצא בקיבוץ חניתה. 

עכשיו, כשאתם כבר מכירים את המוזיאונים הקטנים והנהדרים שקיימים בגליל העליון, הגיע הזמן להתחיל לתכנן את החופשה שלכם לפרטי פרטים. תזמינו וילת נופש מפנקת בגליל העליון, תעדכנו את כולם ותעשו את דרככם אל החופשה המושלמת.